Árvíz utáni helyreállítás

Árvízkárosult, átázott, illetve be- vagy leázott (felső szomszéd, vagy eső) beltéri falfelületek helyreállítása, felújítása

 

A beltéri falak és az egyéb épületszerkezetek árvíz esetén elkerülhetetlenül átáznak, telítődnek az ár vízével, mely különféle veszélyes anyagokkal és szennyeződésekkel, köztük kiömlött fűtőolajjal vagy fekáliával szennyezett csatornavízzel is szennyezhetik az érintett fal- és épületszerkezeteket. Az ilyen felületek helyreállítási folyamatának meghatározása alapos kivizsgálást igényelnek, és csak ezek eredményei alapján határozhatóak meg a helyes javítás megfelelő lépései és a hozzá szükséges javítási anyagok helyes meghatározása.

 

Bármilyen javítási beavatkozás előtt az ázott felületeket megfelelően ki kell szárítanunk, különben a kármentesítés hosszú távon sikertelen lesz. Egyes épületek esetén emlékezzünk és ügyeljünk azok esetleges faszerkezeti elemeinek igényére is, amelyeket szintén megfelelően ki kell szárítani. Ha nedvesség marad a faszerkezetben, annak káros kihatásai lehetnek az épület statikus tulajdonságaira, és hosszútávon súlyosan veszélyezteti az épület stabilitását.

 

Általános útmutató az érintett felületek előkészítéséhez a helyreállítási folyamatok megkezdése előtt:

 

  • Az átázott falak felületének alapos tisztítása és fertőtlenítése: Távolítsuk el a törmelékeket, bútorokat, padlóburkolatokat (különösen azokat, amelyek akadályozzák a padlófelületek kiszáradását – ellenkező esetben a nedvesség a padlófelületekből a falakon keresztül próbál majd eltávozni), továbbá azokat a nem tapadó falburkolatokat, amelyek a víz hatására könnyen károsodnak több órán keresztüli folyamatos vízzel érintkezés esetén (például gipszkarton és egyéb falburkolatok). Ezt követően tisztítsuk meg a felületeket vízzel és általános háztartási tisztítószerek oldatainak segítségével, illetve amennyiben lehetőségünkben áll, nagynyomású vízsugárral, gőzborotva segítségével is. A makacsabb foltok kézi tisztításához puha kefét is használhatunk. A falak tisztítási magasságának meghatározásánál vegyük figyelembe, hogy a több órás vízterhelés miatt a falak még 50-100 cm-rel az elárasztás szintje felett is nedvesek lehetnek. Ha van rá lehetőségünk, a padlófelületekről a maradék vizet speciális (nedves)porszívóval is eltávolíthatjuk. A fekália vagy más mérgező anyagokkal szennyezett felületek fertőtlenítéséhez kövessük az illetékes hatóságok utasításait. Tárgyak és falak fertőtlenítésére használjunk antibakteriális felülettisztító sprayt. Amennyiben a felületek nem nagy mértékben szennyezettek, a mikrobiális tevékenység és az algák növekedésének megelőzése érdekében javasoljuk az ALGICIDE Plus (spray vagy koncentrátum) használatát.

  • Kiszárítás: A felületek kiszárítása előtt minden helyreállítási eljárás értelmetlen, mivel a frissen felhordott anyagoknak nincs lehetőségük kiszáradni, a nedvesség negatívan befolyásolja a tapadást, emellett ilyen körülmények között a frissen kezelt felületek ideálisak a falpenész és alga képződésére. Az érintett felületek leggyorsabb kiszárítása érdekében javasoljuk olyan speciális kondenzációs szárítókészülékek használatát, amelyek fűtőképességgel is rendelkeznek – így a nedves helyiségekből akár napi 50-70 liter vizet is elvonhatunk. Száríthatunk szellőztetéssel és intenzív fűtéssel is, de ez az opció lassabb, különösen, a pincék esetében, melyek kiszárítása lényegesen több időt vesz igénybe. Azoknál a padlófelületeknél, ahol hőszigetelő réteg is található, a száradást nagy mértékben akadályozza az esztrich alatt lévő polietilén fólia, ezért ilyen esetekben elengedhetetlenül szükséges a géppel történő levegő befújásos szárítás alkalmazása, mert kizárólag így érhetjük el a szükséges eredményt – ezt a beavatkozást szakemberrel végeztessük el (furatok készítésére lesz szükség ehhez a kiszárítási módhoz). A helyreállítás megkezdése előtt győződjünk meg róla, hogy az alapfelület nedvességtartalma 5% alatt van. A felület nedvességtartalmát kontakt nedvességmérővel ellenőrizhetjük. A méréseknél fordítsunk különös figyelmet az épület sarkaira, mivel ezeken a helyeken, ahol a falak és a padló találkozik, hosszabb ideig tart a felületek kiszáradása, vagyis előfordulhat, hogy e részek még mindig telítettek nedvességgel.

 

A falfelületek újbóli védelme a mikrobiális hatások ellen: Azokon a felületeken, ahol penész vagy algák jelentek meg, fontos, hogy megfelelően kezeljük, máskülönben a helyreállítást követően azok újra megjelenhetnek. A falpenész eltávolításakor nagyon fontos, hogy ne próbáljuk meg szárazon eltávolítani, mert így a spórákat szétszórjuk a helyiségben, és más felületekre is eljuttatjuk őket. Emellett ezek belélegzése is veszélyes, mivel azok egészségre károsak, ezért a fertőzött felületeket először nedves ruhával töröljük le. A művelet folytatásához javasoljuk az ALGICIDE Plus spray vagy az ALGICIDE Plus concentrate (vízzel 1:4 arányban hígítva) használatát.

Az ALGICIDE Plus spray-t használat előtt alaposan rázzuk fel, majd hordjuk fel a fertőzött felületekre, és hagyjuk hatni 8-12 órát, vagy egy éjszakán át. Ugyanígy járjunk el az ALGICIDE Plus concenrate használata esetén is (hígításuk vízzel 1:4 arányban). Erősebben fertőzött felületek esetén javasoljuk a kétszeri alkalmazást, szintén 8-12 órás kihagyással. A felhordáshoz használhatunk festőecsetet vagy festőhengert is. A további rétegek felhordása előtt a kezelt felületeknek teljesen száraznak kell lenniük.

 

 

Útmutatásaink a fal- és mennyezetfelületek helyreállításához, olyan esetekre amikor a nedvesség okozta károk csupán a fal felületi rétegére terjednek ki. Tehát kizárólag a felszíni réteg szorul javításra, és csupán finom kiegyenlítésre továbbá festésre van szükség.

 

  • A leváló vagy rosszul tapadó festékrétegek, kiegyenlítő anyagok vagy vakolatok eltávolítása glettelt falak esetén: A leváló festékrétegeket és kiegyenlítő anyagokat spaklival távolítsuk el; ha szükséges, a megtisztított felületeket csiszoljuk is meg (a legmegfelelőbb a 80-120-as szemcseméretű csiszolópapírok); ha sókivirágzás jelenik meg, a felületet puhább kefével tisztítsuk meg. A felületek szilárdságának ellenőrzéséhez végezzünk kopogtatásos vizsgálatot, és ha üreges hangot hallunk, az biztos jele annak, hogy a felületen rosszul tapadó rétegek vannak, amelyeket el kell távolítanunk egészen a lehető legszilárdabb "egészséges" alapig.

 

  • Kiegyenlítő anyag felhordása a festés előtt: A sérült felületeket a megfelelő kiegyenlítő anyaggal javítsuk. A választás a sérülések mértékétől és mélységétől függ. A JUBOGLET Nivelin D egy olyan kiegyenlítő anyag (glett), amellyel akár 6 mm mélységű hibákat is javíthatunk (két rétegben akár mélyebbet is), valamint a finom felületi kiegyenlítést is elvégezhetjük vele. Ahol repedések vagy hasonló anomáliák lehetséges megjelenésére számítunk, az első rétegbe ágyazzunk JUBIZOL 145 g üvegszövet hálót (erősítő hálót). A végső, vagyis a festés előtti finom felület kiegyenlítéshez javasoljuk JUBOLIN P25 Fine 0-5, P50 Extra Fine vagy NIVELIN Diszperziós glett kiegyenlítő anyag használatát. A finom simítás előtt a kész felületekre hordjunk fel egy alapozó réteget (pl.: AKRIL Emulzió, melyet 1:1 arányban hígítsunk vízzel). A további lépések előtt hagyjuk a felületeket megfelelően megszáradni.

 

  • Foltok blokkolása: Amennyiben a falak felületei szennyezett víz áztatta át (például árvíz esete), elképzelhető, hogy már az első festékréteg után foltok jelennek meg a felületen melyet a kiegyenlítő anyag átereszt, és elfedésük az általános falfestékek használatával sajnos nem lehetséges. Ezesetben javasoljuk a JUPOL Block színre keverhető falfesték (pasztell színárnyalatok) egy vagy két rétegben történő felhordását (kivételes esetekben három rétegben is), amely már az első rétegben hatékonyan blokkolja az alapfelületből érkező könnyen és gyorsan oldódó anyagok többségét, és a legtöbb esetben megakadályozza vagy legalábbis jelentősen csökkenti azok átterjedését a felső festékrétegekbe. Fontos megjegyezni, hogy a JUPOL Block-ot csak akkor használhatjuk, amennyiben a falak alaposan és mélyen az alapokig kiszáradtak.

 

  • Dekorációs festés: A JUPOL Block önmagában is alkalmas a helyreállított falak végső festésére, fehér vagy pasztell színárnyalatok esetén. Ha a JUPOL Block-ot csak egy rétegben használjuk, a festést gyakorlatilag bármilyen típusú JUPOL falfestékkel befejezhetjük. A későbbi penész és algák megjelenésének megelőzése érdekében javasoljuk a JUPOL Citro beltéri falfesték használatát, intenzívebb színárnyalatok és mosható felületek igényének esetén pedig választhatjuk a JUPOL Gold-ot, amelyhez akár JUBOCIDE Plus penészgátló szert adagolhatunk, megelőzve ezzel a felületeken a falpenész és algák növekedésének lehetőségét. Amennyiben olyan felületet festünk, amelyet a javítás során nem a legmegfelelőbben simítottak, javasoljuk a meglévő bevonatréteg finom csiszolását, úgy hogy az eredményül kapott felület szerkezete a lehető legsimább legyen.

 

 

Útmutatásaink olyan klasszikus falfelületek helyreállításához, amelyek mélyebb károkat szenvedtek, és durva kiegyenlítést vagy újra vakolást igényelnek.

 

  • A meglévő festékrétegek és vakolat eltávolítása klasszikus (tégla) falak esetén: Amennyiben a rétegek kopogtatással történő szilárdság ellenőrzésekor egymástól elváló rétegeket fedezünk fel, vagyis üreges hangot adó részekkel találkozunk, azokat el kell távolítanunk egészen a lehető legszilárdabb "egészséges" alapig, ami adott esetben akár a nyers tégláig történő bontást is jelentheti. A legtöbb esetben ez a beavatkozás csak bizonyos falterületeken szükséges, de előfordulhat az is, hogy az egész felület eltávolítására szükség lesz. A laza, gyengén tapadó rétegek eltávolítása esetén (ütvefúró kalapácsot is használhatunk szélesített vésőfejjel) teljesen eltávolítjuk a meggyengült vakolatréteg(ek)et, kiegyenlítő anyagokat és festékrétegeket. Ezt rendszerint már a felületek tisztítási fázisában érdemes elvégezni.

 

  • Durva kiegyenlítés: Az esetleges helyi sérüléseket 2-5 cm mélységig JUBOSAN W120 javító alapvakolattal javítjuk (egyrétegű felvitel legfeljebb 3 cm vastagságban, nagyobb vastagság esetén kétrétegű felhordást alkalmazunk).

 

  • Javító vakolat felhordása: A durván javított felületekre először JUBOSAN W110 javító gúzoló WTA, majd JUBOSAN W130 javító vakolatot hordunk fel (legalább 3 cm vastagságban; 6 cm-nél nagyobb vastagság esetén előzetesen JUBOSAN W120 felhordása is szükséges). A teljes felület megfelelő végső megjelenése érdekében javasoljuk, a záró réteg felhordását az egész felületre, az alapfelület megfelelő előkészítését követően.

 

 

További tippek és infók:

  • Beltéri falak ázás utáni kijavítása - link

  • Nedves falfelületek kijavítása - link

  • Problémás beltéri falfelületek megoldása - link

 

8 részből álló tanácsadói sorozatunk a közösségi médiából:

 

A JUB Home painter program tipikus példákkal segíti a színárnyalat és struktúra kiválasztását.
JUBIZOL homlokzati rendszer vásárlása esetén ingyenesen elkészítjük az Ön épületének számítógépes szimulációját
Kapcsolat JUB Design Studio: JUB Kft. 2045 Törökbálint, Dulácska 1/c ;T: +36 23 511 240 E: budapest@jub.hu